Колко струва да се построи къща?
Това е доста обширен въпрос. Всичко зависи от цената на човешкия труд, качеството на материалите и местоположението / страната /. Тъй като се намираме в България / Европа / ще разгледаме каква е ситуацията тук.
В интернет можете да намерите изненадващи цифри за това колко струва да се построи къща, като се започне от абсурдните 200 евро на м2 до страшните 1000 – 1500 евро на м2.
За да изчистим този въпрос, ще разгледаме строителството на една двуетажна сграда от среден тип, без да включваме интериора. Ще оставим настрана опцията, при която се звъни на всички роднини, за да се включат в процеса на строежа, за да ви помогнат да изградите къщата си мечта и ще се доверим на професионалистите.
- Начална точка.
Нека за отправна точка за сформиране на цената да вземем за пример обикновена двуетажна къща със застроена площ от 200м2. На първия етаж ще имаме 100м2 – хол с кухня, антре, коридор, тоалетна и стълбище. На втория етаж / 100м2 / ще разполагаме с 3 спални, 2 бани и специално гардеробно място. За покрив ще използваме четирискатен покрив с керемиди. Тук няма да включваме никакви странни форми, а обикновен четириъгълник.
Има два основни типа за сформиране на цените – груб строеж и строителство до ключ /акт 16/. Почти във всички случаи строителството до ключ струва двойно.
- Документация и данъци.
Преди да се започне каквото и да било относно строителството на къщата, ще трябва да платите различни видове документация и данъци, които ще бъдат около 16 000 лева. Това включва – чертежи и документация по проекта / 44лв/м2 /, противопожарна безопасност, доклад за оценка на енергийната ефективност, паркоустройство и благоустройство. Ще трябва да покрием данъка за разрешение за строеж / около 2600 лева. Достъп/включване към главния електрически панел / 15 kW /, вода и канализация още 1500 лева.
- Отваряне на работната площадка.
Независимо къде ще се намира проектът / къщата /, винаги ще имате разходи за подготовка на работната площадка. Входът и улицата винаги трябва да се поддържат чисти, ето защо ще трябва да имате плътна ограда, временене достъп до ток и вода, временна тоалетна за работниците, охрана през нощта и още някои други. Това е нещо задължително за една работна площадка и може да струва около 3000 – 6000 лева за големината на този проект.
- Груб строеж / акт 14 /
Основният етап, когато се спомене груб строоеж, е изграждането на конструкцията на сградата. В този етап не включваме електро инсталация и ВиК. Тук започваме цените от 76 000 лева.
–Основа. Ще трябва да направим изкоп за къщата. В зависимост от типа на гаража / без такъв, с подземен гараж или такъв до къщата / и вида на земния слой цените могат да започват от 500 лева до 1400 лева за камион изхвърлен отпадък.
Ще трябва да имаме подложен бетон със средна цена от 900 лева / с включен труд /.
Кофраж – 3м2 за 1м2 на застроена площ с цена от средно 32лв/м2.
Армировка – около 36м2 за 1м2 застроена площ с цена от 2лв/кг.
Полагане на стоманобетон – ще ни трябват 0,5м3 за всеки 1м2 застроена площ, като трудът излиза около 130лв/м2.
Нека не забравяме изолация на вертикалните стени в основата. Ще вземем предвид, че тази къща няма да има гараж и ще трябва да изолираме 1 метър. Ще ни трябва изолация от около 50 м2, която ще струва приблизително 2 500 лева / битумна изолация, грунд за стени, дренажна мембрана /.
Ще трябва да поставим и насип, който ще се състои от около 70м3 земя и 20м3 трошен камък под първата плоча, което ще струва около 1600 лева.
70m2 ще трябва да бъдат покрити със зидария с обща цена около 12 400лв.
–Покрив. Ако изберем стандартен дървен покрив, ще имаме обща цена от около 16 000 лева. В това са включени дървената конструкция, черна хартия, стъклена вата под покрива, стрехи, улуци и облицовка. Ако искате да имате бетонна плоча под покрива, това ще ви коства допълнителни 8 000 лева.
–Фасада. След като построим нашата къща-мечта, ще трябва да поставим няколко прозореца, врати и да оправим фасадата. Всичко това с приблизителната цена от 32 000 лева.
Голямо значение е и това какъв тип прозорци ще имате, също така и тяхната големина. Базирано на предишния ни опит бихме заложили една цена от 11 000 лева за стандартни PVC прозорци. За този тип къщи ще имаме около 40-50м2 с цена от 200 – 320лв/м2.
Ще имаме също така и 240м2 фасада, която трябва да покрием с фасадна мазилка. Всеки м2 ще струва около 60лв/м2. Общо 14 400 лева.
В допълнение към това ще трябва да оформим цокъл на стената и покривната стреха. Това ще ни струва 2200 лева за 90см стрехи / общо 40м2 / както и 1-2 ролки каменна мазилка за цокъла.
Една от най-важните части, за да бъде добре функционална къщата, е разполагането на ВиК и електрически инсталации.
ВиК – Ще бъдете в града или в някое отдалечено място? Ако искате да сте независими, ще ви трябват около 12 000 лева за сонди и пречиствателна станция. Ако имате достъп до градската водопроводна система и канализация, ще са ви нужни максимум 6 400 лева, за да се присъедините към нея.
Електроинсталация – ще ни трябва средно 1000 метра окабеляване, 2 електрически табла /по едно на етаж/, около 200 разклонителни кутии, общо 70-90 ключа и контакти. Вероятно ще искате 3-5 лампи около къщата. Общо това ще ни коства около 11 000 лева.
Отопление и климатизация – бихме могли да предложим 3 варианта за това. Климатици, отоплителна инсталация с радиатори, работещи на пелети / газ / електричество или подово отопление.
Най-евтиното решение е да имате 5 климатика със средна обща цена от 6 400 лева.
Отоплителната инсталация с радиатори може да ни коства около 8 000 лева до 10 000 лева. В този случай ще имаме нужда от комин, който ще трябва да бъде изграден с цена от 2 000 лева и 2 климатика, защото ще се нуждаете и от тях! Ще ви трябва и място, където да поставите отоплителния котел. Общата цена тук ще бъде около 14 000 лева.
Скъпият вариант е подовото отопление, където най-евтиният вариант за този тип къща стартират от 20 000 лева и цените за нещо качествено могат да стигнат до 40 000 лева.
–Двор. Нека приемем, че ще имаме нормален заден двор за тази къща с обща площ от около 500м2 или 16,5Х30м / включихме и цялото пространство около къщата /. Ще ни трябват средно 14 000 лева, за да го приведем в нормален вид.
–Ограда. Най-важното нещо с което да се отделите от съседите. За нея ще трябва да имаме 60см бетонна част над земята и още 60см под земята. Разбира се, ще трябва да имаме метална входна врата / около 2 000 лева /. Всичко това ще ни струва 8 000 лева.
–Подова настилка. Пред къщата и частично отзад ще ни трябва някаква настилка. Ще имаме около 100м2 от нея. Това ще ни струва общо 5 000 лева.
Има ли по-евтин вариант?
Всичко зависи от локацията, какво е съществувало преди това върху парцела и качеството на материалите, които ще се използват. Разликата в цената обаче няма да е толкова голяма и резултатът няма да ви хареса след няколко години. Другият начин е да се захванете лично вие със строежа на къщата и да сформирате собствена бригада – било то от роднини или частни работници. Последният вариант за намаляне на цената на къщата е просто да се откажете от някои от стаите или да направите къщата на един етаж.
Какво трябва да имаме предвид?
Винаги има някои неочаквани разходи, които трябва да имате предвид. Както споменахме преди всичко, най-важна е локацията, върху която сте избрали да построите къщата си, терен, метеорологичното време време, както и допълнителни детайли по време на строителния процес. Ето защо е добре да имате около 10% от цената на къщата за непредвидени разходи.
След като вече знаете колко би ви струвало изграждането на къща, сигурно Ви е интересно колко би струвало изграждането интериор? Следващата седмица ще прегледаме това, така че не забравяйте да ни последвате в социалните мрежи!